Plemię sprzątających świat!

Plemię sprzątających świat!

Kiedy nadchodzi TA chwila, kiedy wypuszczamy w świat Raport z kolejnej edycji Akcji Sprzątanie świata w Polsce, czujemy nie tylko radość z zakończonych prac analitycznych, czy satysfakcję z lektury tysięcy sprawozdań od uczestników, ale przede wszystkim dumę. Bo to właśnie wtedy, kiedy zbieramy wyniki minionej Akcji, czujemy się częścią wielkiej rodziny TYCH, którzy wraz z nami troszczą się o naturę. RAZEM bowiem tworzymy elitarne plemię sprzątających świat. W minionej jubileuszowej 30. Akcji do tej wspólnoty dołączyło 542 753 osoby, co oznacza, że na koniec 2023 roku nasze plemię liczy już ponad 23 miliony uczestników!

45 milionów kilogramów dowodów  

Jubileusz 30-lecia Akcji w Polsce stał się dla Fundacji Nasza Ziemia doskonałym pretekstem do podsumowań. Czy jest się czym chwalić? Czy imponujące grono uczestników lub katastrofalnie duża liczba zebranych odpadów to powody do dumy? Otóż właśnie te wstydliwe dane dotyczące śmieci zebranych z natury to mocny argument naszego manifestu.   Bo przecież w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to by sprzątać, ale by jak najdobitniej powiedzieć: STOP śmieceniu w naturze!  Przez trzy dekady od startu tej Akcji w Polsce do dzisiaj jej uczestnicy zebrali ponad 45 milionów kilogramów śmieci zalegających plaże, lasy, parki, brzegi rzek czy wody jezior. Do tego niechlubnego wyniku, dopisaliśmy w tegorocznym raporcie 487 293 kilogramy! Każdy z tych zebranych odpadów to namacalny dowód, że ciągle są wśród nas Ci, którzy bezrefleksyjnie zaśmiecają naszą planetę i że nasza misja jeszcze się nie kończy.

Wstydliwa galeria śmieci

 

Jako działająca nieprzerwanie od trzech dekad Fundacja dbająca o środowisko naturalne nie mamy wątpliwości co do tego, że ludzka świadomość ekologiczna rośnie. W stosunku do wiedzy z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, jesteśmy jako społeczeństwo w kompletnie innym miejscu. Wiemy jak ważny jest recykling odpadów, segregujemy domowe śmieci, promujemy ideę zero waste, ograniczamy konsumpcję, zwracamy uwagę na opakowania. Więc dlaczego ciągle jeszcze uczestnicy lokalizują i utylizują dzikie wysypiska? Dlaczego nurkowie wyciągają z dna polskich jezior setki kilogramów śmieci? Dlaczego pety papierosowe i kapsle od butelek wbijane są w piaski plaż i ziemię wypoczynkowych terenów zielonych? To zasadne pytania, bo trzydziesta Akcja ma na swoim koncie 2555 zlikwidowanych dzikich wysypisk, 634 813 zebranych niedopałków papierosowych i 167 178 kapsli, zaś 322 nurków, podczas 10 akcji w Polsce wyciągnęli spod wody aż 4.361 kilogramów odpadów: butelek, puszek, opon, ale też koszy na śmieci czy odpadów budowlanych! Kiedy stworzyliśmy swoisty katalog śmieci znajdowanych przez uczestników w naturze, okazało się, że każda litera alfabetu była reprezentowana od akumulatora poczynając na zderzaku samochodowym kończąc.  Parafrazując więc słynne powiedzenie sejmowe Piotra Skargi, polskiego teologa i pisarza, można śmiało powiedzieć: Komu śmiecący szkodzicie? Sami sobie szkodzicie!

„Sprzątanie świata łączy ludzi”

Pod takim hasłem przebiegała jubileuszowa 30. edycja Sprzątania świata w Polsce. I tego jesteśmy pewni, zarówno kiedy czytamy archiwalne sprawozdania jak i kiedy czytamy wzruszające opisy wydarzeń zgłoszonych w minionej edycji Akcji.  Cieszy nas niezmiernie fakt, że szkoły i przedszkola stanowiły i tym razem najliczniejszą grupę – ponad 80% ogólnej liczby uczestników. W najmłodszych przecież rękach, leżą losy tego świata. Lubimy też obserwować nasz stały ranking najaktywniejszych województw. I tym razem na podium stanęła Wielkopolska zaś na drugim i trzecim miejscu znalazły się województwa: mazowieckie i śląskie. Gratulujemy! Z uwagą śledzimy też jak rozwija się program akcji stacjonarnej, który w czasie pandemii powstał jako alternatywa wyjścia w teren.  Jak się jednak okazuje akcja stacjonarna niejednokrotnie po prostu towarzyszy akcji terenowej jako edukacyjne uzupełnienie. W tym roku 81% koordynatorów zadeklarowało przeprowadzenie akcji edukacyjnej, w tym 75% z nich wykorzystało materiały przygotowane przez Fundację Nasza Ziemia. Bardzo dziękujemy za zaufanie. Autorem jak zawsze znakomitego plakatu obrazującego myśl przewodnią jubileuszowej Akcji był Andrzej Pągowski, znakomity polski artysta grafik.

www.naszaziemia.pl   www.sprzatanieswiata.pl

„Oto minęło trzydzieści lat od momentu, kiedy Mira Stanisławska-Meysztowicz zaszczepiła międzynarodową ideę Clean up The World w Polsce. I jak się okazuje uczyniła to skutecznie. Polacy pokochali to wrześniowe święto ekologii, a ja jestem dumny, że mogę kontynuować dzieło Miry i inspirować kolejne pokolenie Polaków do bycia lepszymi dla Matki Ziemi. Oddając dzisiaj do publikacji Raport z 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska czuję podwójną radość. Nie tylko cieszą mnie wyniki oraz i zaangażowanie uczestników, ale też fakt, że mogę zaprezentować jubileuszową edycję Akcji na nowej stronie internetowej Fundacji Nasza Ziemia. Mamy w zespole fundacyjnym nadzieję, że nowe oblicze naszej witryny spodoba się Wam i będziecie do nas często zaglądać – powiedział Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Partnerzy 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska

Zobacz też

2024-04-30

Cztery lata temu, we współpracy z firmą Henkel Polska Fundacja Nasza Ziemia zaproponowała...

2024-04-23

W Międzynarodowy Dzień Ziemi, Fundacja „Nasza Ziemia” wystartowała swój sztandarowy...

2024-04-23

22 kwietnia to bardzo ważna data w fundacyjnym kalendarzu. Tego dnia nie tylko myślimy...